DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Prof. Vladimír Kosil :   Z mých deníků

Moje nejoblíbenější fotka dědy 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Tak tuhle fotku mám nejraději.

Děda se na mě dívá tak kulišácky, vesele, mile, jakoby to byl pohled jenom pro mě a říkal mi "raduj se ze života, přes všechny trable stojí za to". Nevím přesně odkud je a z jaké doby, bude mu tam tak šedesát let.

Mám ráda vzpomínky na Pankrác, kam jsme s bráchou jezdili na víkend. Babička s dědou tam bydleli od roku 1968. Ze Žižkova na Pankrác - devítkou k Národnímu divadlu, pak jednadvacítkou do Podolí a odtud autobusem 138 nahoru do kopce na Pankrác. Víkendy jsme tam trávili hodně často. Byl to panelák, na chodbě bylo cítit linoleum. Byt byl malinký, dvě místnosti s kuchyňským koutem a předsíní. Děda měl svoji místnost, kde dominoval pracovní stůl, měl tam také postel a knihovnu v tmavém dřevě. Ty knihy uvnitř jsem měla moc ráda, od klasických románů až k mayovkám a verneovkám. Děda si se mnou přečetl i Vinnetoua. To byl můj hrdina. Jednou jsem měla angínu, tu jsem měla často, léčila jsem se u babičky a dědy. Děda mi dával penicilín, i v noci, a četli jsme si druhý díl Vinnetoua.

Na svém pracovním stole pořád něco psal. Občas jsem si zkoušela ťukat na jeho Remingtonce (kufříkový psací stroj) s perličkovým písmem. Hrála jsem si na spisovatelku detektivek. 

Jindy mi půjčil svoji sbírku pohledů z celého světa, bylo jich tak sto (možná míň nevím, tehdy mi i nanuk připadal nějak větší) a to jsem si zase hrála na poštu. Měla jsem dokonalý úřad s přepážkou z kartonu a staré dědovo razítko. A na Pankráci o mnoho let později jsem si začala psát deník - podle vzoru dědy, i když ne každý den, ale zato soustavně a bez přestávky až dodnes.

Duben 2018

  • © Veškerý textový i multimediální obsah na těchto webových stránkách podléhá autorským právům. Kopírování, reprodukce a šíření tohoto obsahu či jeho částí jakýmkoli způsobem bez vědomí a svolení administrátora webu je zakázáno. Citace krátkých výňatků pro referenční účely je povolena, jestliže je doprovázena uvedením zdroje (v případě webových stránek klikatelným odkazem). Sdílení a šíření hyperlinku (odkazu) NENÍ porušením těchto práv.